niedziela, 18 grudnia 2016

"Społeczny raport na temat stanu twierdzy Toruń" 2/2 (1725)

Odpowiadając na nieodpowiedzialnie zadane pytanie: CO DALEJ?(Środowisko Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Toruniu jeszcze nie odparowało po minionym wysiłku!) zamarzyło mi się rzutem na taśmę powstanie opracowania: SŁOWNIK FORTYFIKACJI TORUŃSKICH.

Do dzisiaj pewien zawodowy żołnierz oprowadzający po fortach (przyzwyczajony do tego, że tylko on może zadawać pytania) jest na mnie śmiertelnie obrażony za to, że pytałem go i pytałem.

Odebrał to jako próbę wydarcia mu wiedzy tajemnej. A mi chodziło tylko o to by wiedzieć co to takiego poterna i czym się różni kurtyna od kaponiery... .

Proponowany SŁOWNIK w swoim zamyśle ograniczałby się tylko do realiów toruńskich. Nie chodzi mi o to, aby napisać encyklopedięo fortach w ogóle, ale by powstało działo objaśniające tajemnice forteczne, oparte na toruńskich przykładach.

A więc jeśli mowa byłaby na przykład o bastionie to - oprócz definicji - byłyby jeszcze odsyłacze do konkretnych miejsc w Toruniu z mapkami rysunkami i zdjęciami.

Żeby nie było na mnie, - że tylko oczekuję od innych katorżniczego zaangażowania - publicznie deklaruję wsparcie dla projektu swoimi fotografiami.

A wiem o jaki trud tu może chodzić! Przy opracowaniu "Społecznego raportu..." wolontariusze przepracowali prawie 500 godzin, a redaktor opracowania Adam Kowalkowski w 2 miesiące narysował prawie 200 schematów...

Wierzę, że SŁOWNIK FORTYFIKACJI TORUŃSKICH może powstać! Skoro jeden człowiek (torunianin!) sam dał radę napisać "Małą encyklopedię architektury" to i całe środowisko fortowe też temu zamierzeniu radę da!

Społeczny raport (...) jest dostępny m.in. w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej w formie bezpłatnego e-booka.





Brak komentarzy:

Podziel się