sobota, 13 lutego 2010

Rozmowa Wielkich (137)



A Pan to czym się zajmuje?!
- A ja, no tego... fotografią!

Acha! A co Szanowny Pan za przeproszeniem utrwala?
- No, Świat. Oraz piękno jego w całej krasie i brzydocie.

A dzisiejsze zdjęcie to niby co ma znaczyć?
Panie Redaktorze! To jest efekt 5 lat mojej pracy na stworzeniem wszechstronnej koncepcji całościowo ukazującej wszystkie aspekty... . (I tak przez 7,5 minuty.)
(...) I to jest właśnie to co chciałem wyrazić swoim fotogramem!

Ale! Ale! Czy pan Panie Artysto na pewno mówi o tym co i ja widzę? ...bo ja widzę zwykły cień, zwykłego drzewa na zwykłym murze!
?!!!

Pan Artysta z politowaniem popatrzył na Pana Dziennikarza i wzruszywszy ramionami odszedł w niebyt na piwo. Teraz już wiedział na pewno, że tak naprawdę to jego Wielka Sztuka zostanie zrozumiana dopiero przez następne pokolenia.

(...)

W związku z licznymi przemurowaniami porządek łączenia cegieł w niektórych partiach murów Zamku Bierzgłowskiego ma charakter mieszany. Proszę zwrócić uwagę na zaburzenia rytmu układania cegieł: główka - wozówka - główka - wozówka. Śledząc regularność powtarzającego się (lub nie!) rytmu wiązania cegieł możemy wnioskować o ciągłości istnienia analizowanego odcinka muru.

Dla niewtajemniczonych podaję, że "główka" to widoczna wąska część cegły, a "wozówka" to ta dłuższa.

Tych porządków układania cegieł jest "ileś". Najłatwiejszym do zapamiętania jest "forteczny" układ cegieł, czyli same "główki".
- To bardzo mocna konstrukcja nagminnie wykorzystywana w toruńskim neogotyku.
- Zachęcam do sprawdzenia.

Brak komentarzy:

Podziel się